Tiszagyulaháza, Kossuth utca 73.

+36 52/391-990

ÜDVÖZÖLJÜK

TISZAGYULAHÁZA

HONLAPJÁN

KELLEMES BÖNGÉSZÉST!

Hasznos tanácsok az egészséges táplálkozáshoz

Az egészséges életmód jegyében sokan diétáznak, fogyókúráznak, és számolják a bevitt kalóriamennyiséget. Ez nemcsak azok számára hasznos, akik hajlamosak az elhízásra, hanem az egészséges táplálkozás alapját is jelentik.

A legfontosabb, hogy tudjuk, melyik táplálékot hogyan használja fel szervezetünk, tehát milyen az energiatartalma, és a lebontása mennyi energiát szabadít fel. Ez nem azt jelenti, hogy bizonyos élelmiszereket nem fogyaszthatunk, hanem, hogy tudjuk, mikor, mit és mennyit ehetünk. Fontos, hogy lehetõleg mindig csak annyi kalóriát vigyünk be, amennyit szervezetünk felhasznál, így kialakul az energia-egyensúly. Az elhízás lényegében az állandó plusz kalória bevitel következménye. A rövid idõ alatt, különbözõ fogyasztószerek segítségével történõ, jelentõs mértékû fogyás egészségtelen és általában eredménytelen is. Ezért mindig alapvetõ életmódváltozással a lassú ütemû, de tartós fogyás legyen a cél.

Szükséges fehérjék

A szervezet számára nélkülözhetetlenek a fehérjék mivel részt vesznek a növekedésben, az izmok felépítésében és az idegrendszer fejlõdésében. Felnõtteknél kilogrammonként 0,8-1 gramm fehérjebevitelre van szükség naponta, melyet egyenlõ arányban növényi és állati termékekbõl javasolt biztosítani. A legfontosabb fehérjeforrások a tej- és tejtermékek, tojás, húskészítmények, hal, gabonafélék, hüvelyesek, szója, olajos magvak, melyek rendszeres fogyasztása ajánlott. A tejkészítményeknél az alacsonyabb zsírtartalmúakat válasszuk, tejszín helyett fogyasszunk zsírszegény tejbõl készített kefirt, joghurtot, krémsajtok helyett pedig részesítsük elõnyben a sovány sajtokat, a húsfélék közül pedig a fehérhúsokat (szárnyasok, hal).

Fogyasszunk kevesebb zsiradékot!

A kis mennyiségben bevitt koleszterin szerepet játszik a sejtfal felépítésében, a hormonképzésben, azonban túlzott mennyiségben, hosszú távon növeli az érelmeszesedés és szívinfarktus kockázatát. Kerüljük a túlzottan zsíros ételek fogyasztását. Ez nemcsak a diétázóknak ajánlott, hanem az ülõmunkát folytató, illetve a rendszeres testmozgást nem végzõk számára is. Az ételeket zsírszegényen, grillezéssel, gõzöléssel, párolással készítsük. Részesítsük elõnyben a sovány csirkehúst, halat, pulykahúst, hiszen amíg 100 g csirkehús 110 kalóriát tartalmaz, addig ugyanennyi sertéshús 150 kcal-t. Sütés során a szárnyasok bõrét távolítsuk el, a pörköltrõl vagy a levesrõl szedjük le a zsírt. Sütéshez használjunk inkább olívaolajat vagy mangalicazsírt.

Figyeljünk a szénhidrát bevitelre!

Ez nemcsak a cukorbetegek részére ajánlott. Kerüljük a kristálycukrot tartalmazó, illetve a fehérliszt alapú termékek fogyasztását. A teljes kiõrlésû lisztbõl készült kenyeret és péksüteményeket, gabonapelyheket, durumtésztát, a rostdús élelmiszereket fogyasszuk. Ha a nassolásról nem tudunk lemondani, akkor legalább gyümölcsöt együnk a chipsek helyett. A cukros üdítõitalokról térjünk át a 100%-os gyümölcslevekre, ásványvízre vagy teára. Fontos, hogy kerüljük a napi egyszeri, de nagymennyiségû étkezést, inkább többször keveset együnk. A vacsoránk könnyen emészthetõ, kevés kalóriát tartalmazó ételbõl álljon, hogy az éjszakai alvásunk nyugodt legyen.

Nélkülözhetetlen vitaminok friss alapanyagokból

A változatosság kulcsfontosságú, hiszen a többféle nyersanyagból összeállított étrend biztosítja, hogy szervezetünk minden szükséges tápanyagot megkapjon. A zöldségek és gyümölcsök rendkívüli vitamin és ásványianyag-források: naponta többször, lehetõleg nyersen fogyasszunk belõlük. A vitaminok is nagyon fontosak a szervezet mûködéséhez: a zsírban oldódóak (A, D, E, K) természetes forrásai a növényi olajok, magvak, margarinok, tej-és tejtermékek, a vízben oldódó vitaminok (C- és B- vitamin) pedig például a friss csipkebogyóban, fekete ribizliben, petrezselyemben, brokkoliban, májban, élesztõben találhatóak meg nagy mennyiségen. Ha például a zöldséget fõzött formában fogyasztjuk, akkor a fõzõlevet érdemes mártások, fõzelékek készítéséhez felhasználni, hiszen az ásványi anyagok, vitaminok nagy része a fõzés során a vízben kioldódik.

A víz, mint éltetõ elem

Az emberi test 60 százalékát víz alkotja, ezért nagyon fontos a megfelelõ mennyiségû folyadékbevitel. A legtöbb üdítõ rengeteg cukrot, de nagyon kevés gyümölcsöt tartalmaz, így a legegészségesebb, ha naponta legalább 2-3 liternyi ásványvizet iszunk. Minél nagyobb a gyümölcslevek gyümölcstartalma, annál egészségesebbek. A gyümölcslevek fogyasztása során bevitt rostok serkentik az emésztést, ezért törekedjünk arra, hogy minél több frissen facsart, hozzáadott cukrot nem tartalmazó gyümölcslevet fogyasszunk. Az erõs kávé helyett igyunk inkább teát, kisebb mennyiségben. A divatos energia italok is veszélyt jelentenek a magas koffein-, és kalória tartalmuk miatt: 2 dl energia ital 500 mg vagy akár több koffeint is tartalmazhat (egy rövid kávéban 80-100 mg koffein van)!

Sporttal az egészségért

Testünk és jó közérzetünk számára fontos, hogy naponta legalább fél órát sportoljunk, vagy legalábbis valamilyen testmozgást (pl. séta, kerékpározás, úszás) végezzünk. Így nõ az állóképességünk, fokozódik a szív-, és a keringési rendszer teljesítõképessége, valamint erõsödik izomzatunk. Ügyeljünk a fokozatosságra. Ha az idõjárás engedi, lehetõleg menjünk ki a szabadba!

<< vissza